• Historia szkoły

        •  

                 Pierwsze wzmianki o zorganizowanym nauczaniu w Lubeni pochodzą już z XV i XVI wieku, kiedy to prawdopodobnie istniała przyparafialna szkółka, w której odbywało się nauczanie religii, śpiewu kościelnego i pisania w języku łacińskim. Udokumentowany rozwój szkolnictwa we wsi Lubenia i okolicznych wioskach przypada na okres 2 połowy XIX wieku. Wtedy to w roku 1866 otwarta została w Lubeni Szkoła Ludowa, której założycielami byli mieszkańcy wsi wraz z księdzem Ignacym Zielińskim na czele.

          Pierwszym nauczycielem świeckim był organista Wojciech Leszczyński. W roku szkolnym 1866/67 na lekcje uczęszczało 68 chłopców i 41 dziewcząt. Do wybuchu I Wojny Światowej funkcjonowały na terenie gminy Lubenia szkoły w Straszydlu, Siedliskach i Lubeni, a po wojnie także w Sołonce oraz w przysiółku Obręczna. Uczyło się w nich (zależnie od możliwości) ok. 500 uczniów.  Po odzyskaniu niepodległości odbudowano oświatę w Lubeni w kształcie z przed  sprzed wojny, a jednocześnie utworzono możliwości uzyskania podstawowego wykształcenia wszystkim dzieciom we wsi, a przede wszystkim nauki pisania i czytania. W czasie okupacji hitlerowskiej (1939 - 1944) szkoła w Lubeni prowadziła działalność oświatową pod ścisłą kontrolą okupanta, a równocześnie odbywało się konspiracyjne nauczanie w domach lubeńskich chłopów, co umożliwiło 8 osobom zdanie tzw. małej matury.

                 W okresie PRL rozwój oświaty w Lubeni, podobnie jak w całym kraju, przyniósł przede wszystkim likwidację analfabetyzmu oraz możliwość dalszego kształcenia się lubeńskiej młodzieży. W samej Lubeni powstały trzy szkoły podstawowe na Maternówce, Obręcznej i w centrum wioski. Szybki rozwój gospodarczy Polski spowodował migrację ludności wiejskiej do pobliskiego Rzeszowa, przysiółki zaczęły pustoszeć i dwie z tych szkół zlikwidowano w latach siedemdziesiątych. Pozostała jedynie szkoła w centrum Lubeni.

               Gdy  nieremontowany budynek szkolny w centrum wioski na przestrzeni lat ulegał niszczeniu i zaczął zagrażać bezpieczeństwu uczniów, rozpoczęto budowę nowego obiektu, który w  1986 roku oddano do użytku. Aktualnie uczęszczają do niej uczniowie z Lubeni i okolic. Stary budynek w 2000 roku został rozebrany, a nam pozostały z niego jedynie zdjęcia
          i wspomnienia...

               Obecnie szkoła podstawowa  to okazały dwupiętrowy budynek z klasami wyposażonymi w nowoczesny sprzęt multimedialny, znakomite pomoce dydaktyczne, salę gimnastyczną, salkę gimnastyczną i wielofunkcyjne  boisko sportowe oraz przedszkole z kolorowym placem zabaw dla dzieci. W szkole funkcjonuje świetlica, biblioteka, pracownia komputerowa, jadalnia i stołówka, gdzie serwowane są obiady. Nasza szkoła posiada tytuł Szkoły Promującej Zdrowie i Szkoły Odkrywców Talentów. Jest jednocześnie miejscem żywej i bogatej tradycji związanej z powstaniem i rozwojem oświaty w Lubeni

                Od  2016r. szkoła posiada swojego patrona. 17 listopada 2016r. odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia
          z poświęceniem sztandaru szkoły i popiersia patrona. Odtąd szkoła w Lubeni stała się Szkołą Podstawową im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni.

                Kadra nauczycielska szkoły to wyspecjalizowani pedagodzy, którzy zachęcają i wspomagają uczniów w ich rozwoju, realizują innowacje pedagogiczne, projekty edukacyjne, kładą duży nacisk na pracę dydaktyczno-wychowawczą, której istotnym elementem jest wychowanie patriotyczne. Organizują atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne, na których uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Należą do nich m.in. kółka przedmiotowe, teatralne, dziennikarskie, szachowe, zajęcia sportowe, zajęcia taneczne. W szkole prężnie działają organizacje szkolne tj. Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Wolontariatu, Klub 4H, zespół taneczny ,,Super Stars”. Uczniowie naszej szkoły odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i konkursach artystycznych. W szkole organizowane są corocznie Pikniki Rodzinne, Dni Otwarte Szkoły, atrakcyjne wyjazdy i wycieczki dla uczniów, uroczyste akademie i imprezy szkolne. Szkoła duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo uczniów, dlatego też cały budynek oraz teren wokół szkoły wraz z parkingiem objęty jest monitoringiem.

                Szkoła Podstawowa im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki, mając tak bogatą przeszłość, obfitującą w sukcesy, również swą przyszłość naznaczy rozwojem i troską o edukację i wychowanie młodego pokolenia.

           

           Budynek starej - już wyburzonej dzisiaj - szkoły:

          budynekszkoły

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.ks.mjr. Franciszka Łuszczki
      • 17 8710007
      • 36-042 Lubenia 100 Poland
      • mgr Katarzyna Nastaszyc
      • Bartosz Zgurski abi.zgurski@gmail.com tel. 694 822 943
  • Galeria zdjęć

      brak danych