• Opis projektu

•    LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Wspólną misją stało się stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych, prowadzonych przez jednostki samorządowe, w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

Stawiamy na praktykę nie teorię!

Tego roku szkolnego 2022/2023 nasza szkoła otrzymała pomoc w rozwoju infrastruktury szkolnej ramach rządowego programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Jako szkoła  zawsze wspieraliśmy  rozwój kompetencji kreatywnych i technicznych wśród naszych uczniów, a także pomagaliśmy im w wyborze przyszłej ścieżki kariery. Od tego roku szkolnego możemy z dumą pochwalić się, że jesteśmy najnowocześniejszą placówką dającą szansę naszym uczniom na rozwój w kierunku nowych technologii. Mając doświadczoną kadrę pedagogiczną wiedzieliśmy co potrzebuje szkoła do budowania umiejętności i kształtowania już najmłodszych uczniów do pracy z zawodach przyszłości. Szkoda jednak, że nie otrzymaliśmy wszystkiego co było naszym pomysłem, ale to zawsze ta sama kwestia  - finanse.

Wiele narzędzi już mieliśmy zakupione z własnych środków takie jak roboty: ozoboty, phytony, czy zestawy klocków do konstruowania oryginalnych maszyn sterowanych poprzez programowanie na laptopach, ponadto posiadamy różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji - rozwijające w uczniach kreatywne myślenie.

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała:

WYPOSAŻENIE PODSTAWOWE i DODATKOWE:

1. Drukarkę 3D -Flash Forge 4 Adventurer + 10 x filamenty PLA + bibliotekę online gotowych do druku modeli 3D
          2. Stację lutowniczą Hot Air z grotem 2w1
          3. Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć:

- Kamerę przenośną cyfrową Sony FDR AX43

- Mikrofon kierunkowy z akcesoriami Sareamonic VMIC MINI

- Kolumnę głośnikową aktywną - Elektro Voice EKX

- Statyw kolumnowy Athletic NBOX 4

- Mikroport Saraminic Blink 500 B1 do mikrofonów bezprzewodowych

- Gimbal Feiyu Tech AK2000S Standard KIT do aparatu fotograficznego

- Statyw do aparatu i kamery Manfretto element Traveller Small

- Zestaw oświetleniowy ze statywem i żarówką Cine Gen Single Studio

- Statyw mikrofonowy AKMUZ M7

- Pianino Casio AP 470

- Mikser dźwięku

- Ekran projekcyjny Avtek Tripod PRO 180

- Program do obróbki filmów Movavi Video Editor Plus 2022

Zestaw audio - video wykorzystamy nie tylko do lekcji muzyki, ale i na wszystkie akademie szkolne oraz do projekcji naszych zajęć, które będziemy umieszczać na szkolnej stronie.

Drukarka 3D została umieszczona w pracowni komputerowej wraz z zakupioną w ramach Laboratorium Przyszłości specjalną szafką na przechowywanie drukarki i filamentów do drukowania. W ramach zajęć z programowania i robotyki uczniowie będą mogli zapoznać się z możliwościami nowo otrzymanej drukarki. Ponadto pracownia komputerowa została doposażona w zestaw BeCreo z mikrokontrolerem, gdzie uczniowie będą mogli projektować inteligentne domy, sygnalizacje świetlne itp. za pomocą zestawów elektronicznych podłączonych  do mikrokontrolera i zaprogramować je. Dodatkowo otrzymaliśmy Multimedialne Pracownie Przedmiotowe to

pomoce projektowe – programy z serii MPP.

MPP to zgodne z podstawą programową zasoby, wypełnione zróżnicowanymi ćwiczeniami, symulacjami, animacjami oraz grami edukacyjnymi, a także ekranami do pracy grupowej. Wszystkie te materiały świetnie sprawdzą się zarówno w trakcie zajęć stacjonarnych, jak i podczas lekcji prowadzonych na odległość (zdalnie i hybrydowo).

Mamy nadzieję, że teraz nasze zajęcia podniosą atrakcyjność, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Jako szkoła podstawowa  dzięki Laboratoriom Przyszłości mamy szansę na rozwój  i wsparcie naszych uczniów w kierunku nowych technologii.

• Galeria - kwiecień