• Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

      • wrzesień 2022
        • {#1084}

          Pierwsze kroki

          O FUNDACJI DBAM O MÓJ Z@SIĘG
          Pamiętając o tym, że podstawą dobrego życia są relacje międzyludzkie, FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG (dalej: Fundacja) przyczynia się do odpowiedzialnego korzystania z nowych narzędzi komunikacyjnych. Podstawą podejmowanych działań jest profesjonalna diagnoza problemu, działanie we współpracy międzysektorowej, jak również idea partycypacji rozumiana jako włączenie w proces wsparcia tych, którzy sami tego wsparcia potrzebują. Korzystanie z nowych technologii powinno przyczyniać się do osobistego  rozwoju, społecznego zaangażowania, jak również do wysokiego poziomu dobrostanu psychicznego. Jako Fundacja dążymy do tego, aby wszelkie działania przez nas podejmowane doprowadzały do poprawy jakości życia wszystkich członków społeczności lokalnej. W swojej działalności badawczo-szkoleniowej Fundacja kieruje się kilkoma najważniejszymi zasadami. Uznajemy bowiem, że:
          1. W społeczeństwie sieci internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży.
          2. To nie media cyfrowe niszczą więzi, ale osłabiane przez rodziców więzi otwierają przestrzeń na nowe, ale w istocie obce dzieciom, bycie online.
          3. Kontakt w sieci różni się od relacji bezpośredniej.
          4. Odpowiedzialność cyfrową buduje się od wczesnych lat dziecka.
          5. Ludzki mózg nie jest przystosowany do używania mediów cyfrowych, jak również do szybkich zmian zachodzących w zmieniającym się środowisku.
          6. Dobrostan psychiczny użytkownika mediów cyfrowych uzależniony jest od świadomego pozostawania poza przestrzenią Internetu.
          7. To nie media cyfrowe są złe, niewłaściwe może być ich używanie.
          8. Zachowania podejmowane w przestrzeni internetu mają takie same skutki co zachowania podejmowane w świecie realnym.
          9. Życie wirtualne i realne to dwie manifestacje tego samego życia. W szczególności trzy ostatnie tezy odnosimy do działań skierowanych do wszystkich młodych użytkowników internetu. Mając świadomość, że z roku na rok udział dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym będzie się zwiększał, już teraz dokładamy wszelkich starań, aby cyfrowa obecność młodego pokolenia była obecnością bezpieczną, higieniczną, odpowiedzialną oraz konstruktywną. Na co dzień realizujemy:
          - badania naukowe w zakresie problematyki nadużywania mediów cyfrowych, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia psychicznego,
          - konferencje i debaty popularno-naukowe,
          - szkolenia i warsztaty dla dzieci i młodzieży,
          - szkolenia dla pracowników firm i instytucji biznesowych,
          - szkolenia dla rodziców, w tym szkolenia realizowane w ramach szkół rodzenia,
          - szkolenia nauczycieli, dyrektorów, pedagogów szkolnych, nauczycieli,
          - szkolenia dla przedstawicieli instytucji pomocowych (ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie i inne),

           

        • EDUKACJA  TO RELACJA

          EDUKACJA  TO RELACJA

          Szkoła podejmuje wciąż nowe działania w zakresie nie tylko edukacyjnym ale i profilaktycznym. Po tak długim pobycie naszych uczniów na zdalnym nauczaniu zauważyliśmy jak diametralnie zmieniły sie relacje koleżenskie, grupy jako klasy. Postanowiliśmy stworzyć ,a może odbudować na nowo kulturę bycia poza siecią - zapewniając bilans alternatywny dla swiata cyfrowego. Pomaga nam w tym przedsiewzięciu  fundacja Dbam o mój zasięg Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

          Nasze działania kierujemy zarówno do uczniów (warsztaty), jak i do nauczycieli i rodziców (szkolenia, wykłady, warsztaty).Ich głównym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której uczeń korzystając z zasobów sieci (smartfona, komputera, internetu, gier cyfrowych) poprawia swoje zdrowie psychiczne, fizyczne oraz społeczne (relacje).Wspieranie nauczycieli i rodziców to  przede  wszystkim  przekazywanie  rzetelnej  wiedzy o  nowych  technologiach,  informowanie o pozytywnych  i  negatywnych  konsekwencjach  korzystania  z  cyfrowych  dobrodziejstw,  jak również przekazywanie praktycznych porad przeciwdziałających uzależnieniu od smartfona, gier czy internetu.

          Zapraszamy wszystkich uczniów w środę na bezpłatny webinar dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

           

          Wykład dla młodzieży: 22 września godzina 17:00 - 18:00 klasa 4-8 SP

          https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-mlodziezy

           

          Wykład dla rodziców i nauczycieli: 22 września godzina 19:00 - 20:30

          https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-rodzicow-i-nauczycieli

      • SOC

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.ks.mjr. Franciszka Łuszczki
      • 17 8710007
      • 36-042 Lubenia 100 Poland
      • mgr Katarzyna Nastaszyc
      • Bartosz Zgurski abi.zgurski@gmail.com tel. 694 822 943
  • Galeria zdjęć

      brak danych