PROJEKTY

W 2023/24r. nasze przedszkole bierze udział w ciekawych projektach, które swoim zakresem dopełniają podstawę programową realizowaną na zajęciach oraz pomagają rozwijać zdolności i zainteresowania dzieci.

"Z Fenkiem w świecie wartości i emocji"

Z Fenkiem w świecie wartości i emocji”- projekt edukacyjny wspierający rozwój społeczny
            i emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym, w oparciu o serię książek „Przygody Fenka”.

Projekt realizowany będzie w gr II. Dzieci na podstawie książek z serii „Przygody Fenka” wprowadzone zostaną w świat wartości i emocji.

Cele projektu:

• Budowanie systemu wartości
            • Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość
            • Kształtowanie umiejętności pracy w zespole, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
            • Kształtowanie szacunku do siebie i innych
            • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
            • Kształtowanie postaw tolerancji

Bloki tematyczne - realizowane wartości i emocje:

• Październik – Szacunek
            • Listopad – Uczciwość – prawdomówność
            • Grudzień - Wdzięczność – nie mogę mieć wszystkiego/ Zazdrość
            • Styczeń – Ufność
            • Luty – Odwaga / Strach
            • Marzec – Cierpliwość – czekam na swoją kolej
            • Kwiecień – Odpowiedzialność
            • Maj – Miłość/Przyjaźń

Akcja „Zdrowo i Sportowo”

Zdrowo i Sportowo to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia.  Pokazuje dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi dziećmi w grupie. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są na podstawie przygotowanych przez organizatora materiałów.

"KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"

Jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla szkół i przedszkoli, który ma na celu budowanie wśród dzieci świadomości ekologicznej. Dzięki programowi mali przyjaciele przyrody uczą się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą.

"MALI WIELCY ODKRYWCY"

Celem programu Mali Wielcy Odkrywcy jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji.

"DOOKOŁA POLSKI"

Celem projektu edukacyjnego "Dookoła Polski" jest:

• propagowanie idei lokalnego patriotyzmu
            • kształtowanie postaw patriotycznych
            • rozbudzanie miłości do ojczyzny
            • poszerzanie wiedzy o Polsce, a także jej poszczególnych regionach
            • nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnym
            • aktywizowanie środowiska przedszkolnego

"MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"

Zobacz obraz źródłowy

Celem projektu jest:

• wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny – rozwijanie czytelnictwa przez przedszkole we współpracy z rodzicami. tj. zachęcanie do czytania w domu misiowi;
            •  wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro; kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie – codzienne czytanie dzieciom, poszukiwanie ww. postaw w utworach literackich;
            • podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów – dobór literatury do wieku, możliwości i potrzeb dzieci;
            • działanie na rzecz poznawania polskiej kultury – prezentacja polskiej literatury dzieciom.