Kalendarz roku szkolnego
Zajęcia dodatkowe
Zajęcia dodatkowe w przedszkolu
Lp.
Rodzaj zajęcia
Prowadzący – czas zajęć
1.
W krainie bajki
Przedszkolaki podczas tych zajęć zapoznają się z tekstami literackimi: wierszami, opowiadaniami, baśniami i bajkami. Rozmawiają o nich, oceniają postępowanie bohaterów, dzielą się własnymi wrażeniami na temat wysłuchanych utworów. Spotkania z książką uatrakcyjniane są pracami plastycznymi a także zagadkami oraz nauką krótkich rymowanek i wierszyków dla dzieci.
Maria Borowiec
raz w tygodniu
(godziny popołudniowe)
2.
Zajęcia muzyczno – ruchowe
Zajęcia oparte są na śpiewie i ruchu przy muzyce. Dzieci słuchają różnorodnej muzyki, śpiewają piosenki, uczestniczą w zabawach rytmicznych. Wyrażanie siebie poprzez śpiew, taniec, rytm to także relaksacja przy muzyce oraz zabawy i ćwiczenia uwrażliwiające na podstawowe elementy muzyki.
Maria Borowiec
raz w tygodniu
(godziny popołudniowe)
3.
Zajęcia ruchowe z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Zajęcia wspomagają rozwój dziecka poprzez ruch, kontakt wzrokowy i emocjonalny. Udział w zajęciach ułatwia nawiązanie kontaktów z drugą osobą, z grupą. Jest okazją do pokonywania nieśmiałości, niechęci, uczenia się szybkiego kontaktu z drugą osobą, do kształtowania poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie.
Teresa Łuszczak
co dwa tygodnie – czwartek (15.30 -16.00)
4.
Warsztaty Małego Odkrywcy
Celem zajęć jest poznanie świata przyrody i techniki, poznawanie zjawisk poprzez eksperymentowanie, doświadczenie. Dzieci z natury są kreatywne, chcą poznawać świat wszystkimi zmysłami, polisensorycznie: dotykać, smakować, wąchać, patrzeć i słuchać. Doświadczanie nie rozumem ale poprzez działanie jest charakterystyczne dla okresu dziecięcego i warunkiem, by dziecko mogło się odnaleźć w otaczającej rzeczywistości.
Teresa Łuszczak
co dwa tygodnie – wtorek
(15.30 -16.00)
5.
Zajęcia matematyczne z elementami kodowania i programowania.
Celem zajęć jest umożliwienie dzieciom nabywania doświadczeń ważnych w rozwoju intelektualnym, które spowodują rozwój procesów poznawczych takich jak spostrzeganie, uwaga, pamięć i myślenie. Organizowanie takich zajęć ma umożliwić dzieciom osiągnięcie gotowości do nauki matematyki jak i wprowadzenie w świat techniki. Umiejętności przygotowujące do rozumienia elementarnych podstaw kodowania i programowania przedszkolaki zdobywają wiedzę w trakcie zabaw.
Grażyna Piątek
wtorek 13.30 – 14.00
6.
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
Celem zajęć jest ćwiczenie koncentracji uwagi, usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej, rozwijanie bądź usprawnianie percepcji słuchowej i koordynacji słuchowo – wzrokowo – ruchowej, wzbogacenie zasobu słownictwa, stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka.
Grażyna Piątek
czwartek 13.30 – 14.00
7.
Zajęcia profilaktyczno-ruchowe
Zajęcia prowadzone są w formie gier, zabaw i ćwiczeń ruchowych. Mają one charakter naśladowczy, twórczy i odtwórczy. Głównym celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dziecka, przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom rozwojowym oraz likwidowanie tych zjawisk poprzez wzmacnianie grup mięśniowych odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Wzmacnianie organizmu dziecka oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze fizycznej.
Beata Pięta
co dwa tygodnie – czwartek
(15.30 -16.00)
8.
Magiczna moc bajek
Celem zajęć wychowawczo-terapeutycznego jest pomoc dziecku w realizacji jego indywidualnej drogi rozwoju zarówno w relacjach z rówieśnikami, jak i dorosłymi oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Zajęcia pomogą w uczeniu nawiązywania bliskich, serdecznych kontaktów z drugim człowiekiem, w nabywaniu umiejętności rozpoznawania i nazywania różnych stanów emocjonalnych, w przyzwyczajaniu do panowania nad własnymi emocjami i właściwego reagowania na emocje innych, w uczeniu postępowania zgodnego z normami i zasadami akceptowalnymi społecznie.
Beata Pięta
co dwa tygodnie – czwartek
(15.30 -16.00)
9.
Logorytmika
Logorytmika jest metodą ściśle związaną z rozwojem komunikacji językowej dziecka. Pełni funkcję wspomagającą logopedię. Zajęcia logorytmiczne poprawiają koncentrację psychiczną i psychiczną dziecka. Poznawanie nowych wierszy, piosenek, zabaw muzycznych sprawia, że angażują się one ruchowo i werbalnie, a słowa i zdania powodujące wiele kłopotów podczas zabawy zostają wymawiane spontanicznie bez większych trudności.
Marta Solak
środa
około 14.15 – 14.45
10.
Zajęcia plastyczne
Działalność plastyczna dziecka stanowi naturalny sposób odkrywania predyspozycji i uzdolnień. Zajęcia te mają na celu głównie wyzwalanie kreatywnej postawy dziecka, rozwijanie umiejętności plastycznych, uwrażliwianie na piękno różnorodnych zjawisk, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami i dawanie satysfakcji z wykonywania pracy.
Marta Solak
piątek
około 14.15 – 14.45
11.
Zajęcia muzyczno – ruchowe
Plan zajęć zawiera elementy edukacji tanecznej i rytmicznej, zabawy uwrażliwiają na różne elementy muzyki. Celem zajęć jest kształtowanie pozytywnej postawy wobec aktywności ruchowej, pokazanie muzyki i tańca jako jednej z form aktywności ruchowej. Rozwijanie indywidualnych zdolności każdego dziecka, jego inicjatywy, aktywności i samodzielności. Doskonalenie sprawności korekcyjnej i koordynacyjnej. Rozwijanie płynności i estetyki ruchu.
Małgorzata Warchoł
wtorek
około 14.15 – 14.45
12.
Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami gimnastyki korekcyjnej.
Celem zajęć jest kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo – ruchowej, nawyku utrzymywania poprawnej postawy. W czasie ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych dzieci rozwijają sprawność motoryczną, szybkość, zwinność i zręczność, współpracują z rówieśnikami.
Małgorzata Warchoł
czwartek
około 14.15 – 14.45