Sprawozdania 2022/23
# LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
KWIECIEŃ
Uczniowie z klas starszych na lekcjach robotyki rozwijali swoje umiejętności związane z drukiem 3D. W oparciu o nowoczesne technologie i oprogramowania pracowali nad swoimi projektami w programie Tinkercad poznanymi podczas zajęć.
Młodsi uczniowie kreatywnie obchodzili Dzień Ziemi . W zespołach wykonywały zadania z zakresu kodowania utrwalając przy tym wiedzę o segregacji śmieci – rozwijając przy tym aktywność społeczną połączoną z umiejętnością współdziałania w grupie.
Foto relacje:
https://splubenia.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9NDcxJmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D
MARZEC
Od początku września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.Na lekcjach muzyki odbyły się już pierwsze lekcje z wykorzystaniem sprzętu nagłaśniającego i cyfrowego pianina. Dzieci zapoznały się z prawidłowym podłączaniem i obsługą sprzętu nagłaśniającego a także z pięknym brzmieniem nowego instrumentu jakim jest pianino cyfrowe.O możliwościach nowych sprzętów mogliśmy się przekonać podczas akademii i przedstawień szkolnych. Nowy sprzęt bardzo ułatwia ich prowadzenie.
LUTY
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Styczeń
Uczniowie klas Va i Vb pożegnali zimę w nietypowy sposób, przygotowując pokaz ubioru oraz sprzętu związanego ze sportami zimowymi. Wykorzystali przy tym swoje umiejętności językowe prezentując angielską leksykę. Nad projektem czuwali: p. A. Bednarczyk, p. J. Grzebyk i p. J. Szczęch.
https://youtu.be/_4qvbkB6fck
Grudzień
To czas świąteczny uczniowie przygotowywali przedstawienie związane ze świętami Bożego Narodzenia, kiermasze słodkości i tworzyli świąteczne ozdoby. Na lekcjach informatyki klasa 7 zapoznała się programem do obróbki zdjęć fotograficznych. Uczyli się tworzyć kolaże świadomie dobierając odpowiednie rozmiary fotografii. Pokazali na nich piękno swojej miejscowości , a głębiej się dopatrując to tradycje swojego regionu i z czego on słynie. Zebrane w album fotograficzny, warto by było je wydrukować, ale to nie koniec przygody z fotografią!
LISTOPAD
W miesiącu listopadzie rozpoczęliśmy od zajęć, na których poznawaliśmy zasady obsługi drukarki 3D. Uczniowie uczyli się jak zakładać i wprowadzić filament, kalibrować urządzenie i poziomować stół. Następnym krokiem było zapoznanie się z budową i działaniem drukarki 3D, obszarem roboczym czyli platformą. Ogólną zasadą działania, korzystającą z przyrostowej metody druku, która opiera się na warstwach. Mając gotowe modele 3D przygotowaliśmy je w programie typu silcer do druku zapoznając się z projektem, ustawieniem drukowania, ilością warstw i wykorzystanego finamentu itp Efekty pracy naszej drukarki można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Chcąc się pochwalić udanym wydrukiem modeli 3D podarowaliśmy je jako upominki świąteczne dla naszych sponsorów.
PAŹDZIERNIK
Październik był dla nas bardzo intensywnym miesiącem. Działo się wiele. nauczyciele odpowiedzialni za nowy sprzęt, który otrzymaliśmy z projektu wykorzystywali go na wiele sposobów. Sprzęt video przysłużył się nam do wykonania wspaniałych zdjęć i nagrań z akademii oraz promowania naszej szkoły na portalach społecznościowych. Powstał specjalny kanał promujący zarówno szkołę jak również projekt Laboratoria Przyszłości. Wykorzystywaliśmy nasze nowe oprogramowanie służące do obróbki zdjęć i nagrań a to nie wszystko. Zdołaliśmy udokumentować również pracę naszego szkolnego wolontariatu. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wykorzystania nowej kamery, aparatu oraz statywów czy nawet specjalnej lampy. Przy większych wydarzeniach wykorzystywaliśmy również nowe nagłośnienie. Mikrofony i kolumny świetnie sprawdziły się podczas akademii z kolei mikrofony bezprzewodowe skonfigurowane z kamerą okazały się świetnym rozwiązaniem przy nagrywaniu dodatkowych zajęć i warsztatów.
Oto kilka najważniejszych wydarzeń, podczas których korzystaliśmy z nowego wyposażenia :
- Akademia z okazji pasowania na ucznia klasy pierwszej,
- Akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej,
- „Nietypowa lekcja historii” – lekcja poza szkołą,
- tydzień kodowania – Code Week,
-Dyskoteka szkolna.Nauczyciele z grup przedszkolnych wykorzystali zakupiony z programu sprzęt do nagrań podczas wydarzeń zapisanych w kalendarzu imprez i uroczystości w oddziale przedszkolnym na październik. Udokumentowali w ten sposób:
-dzień chłopaka,
-dzień spadającego liścia,
-dzień muzyki oraz dzień zwierzątek.Zdjęcia wykonane przez nauczycieli zostały zamieszczone w galerii internetowej przedszkola.Efekty naszej pracy dostępne są na szkolnej stronie internetowej, szkolnym profilu na Facebooku, oraz szkolnym koncie Youtube. W przyszłości zamierzamy w dalszym ciągu wykorzystywać nowe wyposażenie do promowania naszej szkoły i realizacji programów szkolnych. Zamierzamy rozwijać znajomość sprzętu oraz nasze umiejętności wykorzystania go.
WRZESIEŃ
Uruchomiliśmy w szkole miejsce do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Rozpoczęliśmy od pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów. Wrzesień to miesiąc robotyki, nasi uczniowie powoli przyswajają sobie reguły współpracy, by OzoBoty wykonywały zadania wg omówionych algorytmów. Poznają różne sposoby zaprogramowania robotów, na kartce, na tablecie czy laptopie . Poprzez zabawę podnoszą swój poziom wiedzy z programowania. Małe robociki zmotywowały naszych uczniów do wysiłku umysłowego, stało się to frajdą dla dzieciaków, jeśli mogą komuś wydać polecenia i prowadzić wg własnych pomysłów. Nauka komend do programowania staje się łatwiejsza, jeśli swoje umiejętności można sprawdzić na wiele sposobów używając różnych zestawów do programowania. Łącząc kreatywność i naukę powoli poznają świat algorytmiki jednocześnie angażują się zespołowo do wspólnego myślenia i wyszukiwania rozwiązania. Zajęcia przeprowadzane są w klasie 4, 5a, 5b i 6.
Dla jednych będą to pomysły na automatyzację, dla innych zbudowanie robota, dla innych jeszcze nauka podstaw programowania. Teraz wystarczy chodzić do szkoły, by odkrywać wciąż nowe
i własne zainteresowania.Powoli wszyscy uczymy się obsługiwać nowe narzędzia i sprzęty jakie otrzymała nasza szkoła. Razem wchodzimy w nowy wymiar edukacji.
Pomoce muzyczne