• Koordynacja wzrokowo – ruchowa

• Co to jest koordynacja wzrokowo – ruchowa?  Kiedy się kształtuje ? Jak rozpoznać  zaburzenia w jej obrębie ?  Jak ją stymulować ?

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to zdolność zsynchronizowania ruchów  z tym, co dostrzegamy wzrokiem.

Sprawność ta kształtowana jest  od urodzenia, jako element   całościowego  rozwoju psychomtorycznego  dziecka. Dobra koordynacja na linii ręka-oko jest niezbędna do wykonywania wielu codziennych czynności, takich jak ubieranie, mycie ,pisanie, rysowanie, manipulowanie, ćwiczenia ruchowe .

Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej mogą być wynikiem m.in.:

• niedostatku bodźców;
          • mało stymulującego środowiska wychowawczego;
          • schorzeń narządu wzroku, słuchu, ruchu;
          • nieprawidłowości w zakresie integracji bodźców sensorycznych w rozwoju ruchowym (dyspraksja);
          • nieprawidłowego rozwoju mózgu lub jego uszkodzeń w różnych okresach życia .zaburz

Jak rozpoznać  zaburzenia ?

Dziecko :

• ma trudności z rzucaniem do celu i chwytaniem;
          • niezdarnie i niechętnie rysuje, pisze, nie mieści się z pismem w liniaturze, zagina „ośle uszy”;
          • nieprawidłowo trzyma ołówek lub długopis, zbyt mocno lub zbyt lekko go przyciska (ręka szybko się męczy);
          • ma trudności z rysowaniem wzorów , szlaczków w liniaturze zeszytu, odtwarzaniem złożonych figur geometrycznych .
          • nie potrafi prawidłowo wykonać niektórych ćwiczeń ruchowych, np. pajacyka, ma trudności z żonglowaniem piłeczkami a nawet z przerzucaniem piłeczki z jednej reki do drugiej, trudnością jest przeskakiwanie na skakance, jazda  na rowerze czy hulajnodze..

Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej stanowią bardzo ważny element w procesach edukacyjnych. Można je zauważyć już w okresie niemowlęcym.

Niemowlęta z takim zaburzeniem często nie raczkują, mają trudności z utrzymaniem równowagi w pozycji siedzącej i stojącej. Dzieci powyżej roku mogą nie być zainteresowane rysowaniem, przejawiać problemy z naśladowaniem ruchu w linii prostej w pionie i poziomie, nie potrafią też narysować koła. Są to zazwyczaj dzieci, które mają spore problemy w zabawach manipulacyjnych.
          Wszystkie te objawy znacznie nasilają się w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególnie    w tym późniejszym okresie, zaburzeniom wzrokowo-ruchowym mogą towarzyszyć zaburzenia emocjonalne wynikające z problemów w kontakcie z rówieśnikami.

Jak ćwiczyć koordynacje wzrokowo –ruchową ?

Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej od urodzenia ma ogromne  znaczenie, gdyż niezintegrowane płynnie odruchy ręka-oko warunkują działanie całego organizmu. Poprzez  wpływ na funkcjonowanie układu przedsionkowego, proprioceptywnego czy dotykowego.

Koordynację ręka-oko możemy wspomagać przez:

• zabawy z piłką, balonikiem, woreczkiem, które polegają na podrzucaniu, łapaniu, toczeniu, żonglowaniu
          • przesypywanie produktów sypkich z jednego pojemnika do drugiego,
          • przelewanie wody z jednego kubka do drugiego
          • rzuty do celu,
          • samodzielne ubieranie się,
          • robienie kulek z papieru, lepienie z plasteliny
          • układanie wieży z drewnianych klocków, kubków,
          • stemplowanie,
          • labirynty,
          • wiązanie sznurka, wstążki, sznurówki,
          • sortowanie klocków według kolorów, kształtów, wielkości,
          • zapinanie guzików,
          • układanie puzzli,
          • nawlekanie koralików,
          • wydzieranki,
          • wycinanie
          • podnoszenie i wyjmowanie małych przedmiotów z niewielkich naczyń,
          • jednoczesne malowanie obydwoma rękami na dużych powierzchniach.
          • malowanie oburącz na dużych powierzchniach

Zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie ma  znaczący wpływ na opanowanie technik szkolnych. W przypadku zauważenia nieprawidłowości należy niezwłocznie podjąć pracę  terapeutyczną .

Anna Lassota

Zapraszam  rodziców  do konsultacji  : a.lassota.spl@gmail.com

Artykuł opracowano na podstawie książki  Krzysztofa Minge i Natalii  Minge ,,Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka ‘’ , Kostiukow A., Kaluga E., Samborski W., Rostkowska E., Rozwój badań nad koordynacją ruchową człowieka oraz własnych doświadczeń w pracy terapeutycznej.