• PODSUMOWANIE UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI PROJEKTU "ZŁOTE SZKOŁY NBP"

          • PODSUMOWANIE UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI PROJEKTU "ZŁOTE SZKOŁY NBP"

            Przez ostatnie miesiące  uczniowie klasy VII – Maja Lubas, Anna Skoczylas, Julia Patruś  Łucja Wilk, Maja Mazur, Julia Turczyn, Patrycja Pasternak, Lena Serafin, Paulina Buż i Jakub Pasternak zgłębiali swoją wiedzę z zakresu ekonomii i finansów oraz głównymi zadaniami banku centralnego. Opiekunkami Projektu były p. Marta Szczęch i p. Joanna Grzebyk.

            Efekt ich pracy to przygotowanie Tygodnia z Ekonomią w naszej szkole, podczas którego zostały wykonane główne zadania związane z III edycją  projektu. Zadania te polegały na przeprowadzeniu lekcji z ekonomią, zorganizowaniu debaty szkolnej oraz przygotowaniu warsztatu uczniowskiego. Lekcje z ekonomią przygotowane zostały  przez panią  mgr Małgorzatę Nośko i  pana  mgr. Jakuba Szczęcha. Były to lekcje z  historii i chemii. Uczniowie  w ramach warsztatów przeprowadzili lekcje, na których przybliżyli tematykę związaną z hasłem przewodnim trzeciej edycji projektu „Złote Szkoły NBP”. Odbyły się również debaty szkolne, które poprowadzili eksperci z Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr Magdalena Cyrek oraz dr Piotr Cyrek. Dzięki Drużynie Ambasadorów NBP uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, czym zajmuje się Narodowy Bank Polski. Ambasadorzy Złotych Szkół NBP, aby wykonać poszczególne zadania, musieli sami zdobyć odpowiednią wiedzę, wykorzystując przy tym materiały edukacyjne ze strony NBP oraz przygotować plan działań

            i pomoce dydaktyczne. Następnie przygotowali prezentację na wybrany przez siebie temat, aby później podzielić się  swoją wiedzą z innymi. Poprzez udział  w tym projekcie nasi uczniowie zdobyli wiedzę z dziedziny ekonomii i bankowości. Wiedza ta w przyszłości pozwoli im bezpiecznie poruszać się w finansach osobistych. Warsztaty ekonomiczne pokazały, jak wspaniale Projekt wpłynął nie tylko na wiedzę uczniów naszej szkoły, ale również przyczynił się do rozwoju kompetencji Drużyny Ambasadorów, takich jak: umiejętność pracy pod wpływem presji czasu, zastosowanie różnorodnych metod gromadzenia materiałów i ich komputerowa obróbka, opracowanie sposobu zaprezentowania Projektów, umiejętne zgłębianie wiedzy, korzystanie

            z różnych źródeł informacji.  

            Udział w Projekcie był wspaniałą nauką i doświadczeniem zarówno dla nas – nauczycieli opiekunów Projektu, jak i dla uczniów należących do Drużyny Ambasadorów.

          • WARSZTAT UCZNIOWSKI

            Po informacji odnośnie przystąpienia do projektu opiekunowie wybrali spośród chętnych uczniów Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Opiekunowie zorganizowali spotkanie, na którym przedstawili tematykę III edycji projektu. Drużyna została podzielona na dwuosobowe zespoły,

            z których każdy dostał zakres materiałów do zapoznania się i przygotowania prezentacji. Na kolejnym spotkaniu członkowie  Drużyny wymienili się zdobytą przez siebie wiedzą tak, aby wszyscy członkowie zespołu byli świetnie przygotowani do realizacji zadania. Kolejnym krokiem były propozycje uczniów, w jaki sposób zrealizują powierzone im zadania. Następnie Drużyna

            z zaangażowaniem pracowała przy organizacji ,,Tygodnia z Ekonomią" w naszej szkole.

          • DEBATA
          • Podczas ,,Tygodnia z NBP" w szkole zostały zorganizowane trzy debaty w formie dyskusji moderowanej. Ekspertami, którzy prowadzili debatę byli pan dr Piotr Cyrek z Uniwersytetu Rzeszowskiego (Instytutu Ekonomii i Finansów - Katedra Marketingu i Przedsiębiorczości), który poprowadził spotkanie w klasach młodszych oraz pani dr Magdalena Cyrek z Uniwersytetu Rzeszowskiego (Instytut Ekonomii i Finansów - Katedra Ekonomii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych), która poprowadziła spotkanie w klasach starszych. Uczniowie klas młodszych z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści o historii powstania pieniądza polskiego i płatności dokonywanych na przestrzeni wieków.

            Uczniowie klas starszych brali udział w dyskusji moderowanej na temat ,,Główne instytucje wpływające na stabilność ekonomiczną i finansową kraju".

            https://www.youtube.com/watch?v=Na0uTZfoBEQ&t=18s

          • LEKCJA Z EKONOMIĄ
          • W ramach tego zadania w szkole odbyły się cztery lekcje - po dwie z każdego tematu. Na lekcjach historii prowadzonej przez p. mgr Małgorzatę Nośko, których temat brzmiał ,,Pieniądz w dziejach Polski" nauczyciel wykorzystał prezentację udostępnioną w materiałach edukacyjnych z Narodowego Banku Polskiego. Prezentacja ukazywała, jaki był związek pomiędzy sytuacją polityczną państwa a stabilizacją obowiązującej monety. Uczniowie przypomnieli sobie i rozszerzyli wiedzę na temat obowiązujących monet w dziejach naszego państwa. Kolejnym tematem realizowanym przez mgr. Jakuba Szczęcha było zagadnienie "Chemia na straży pieniądza".
            W ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się, z jakich substancji zbudowana jest moneta oraz banknot. Nauczyciel przybliżył uczniom pojęcie stopu, polimeryzacji oraz roztwarzania. W ramach doświadczenia chemicznego, nauczyciel pokazał, jak za pomocą kilku odczynników roztworzyć monetę jednogroszową i przeanalizować jej skład.

            https://www.youtube.com/watch?v=tOXt9uc7C4M

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.ks.mjr. Franciszka Łuszczki
      • 17 8710007
      • 36-042 Lubenia 100 Poland
      • mgr Katarzyna Nastaszyc
      • Bartosz Zgurski abi.zgurski@gmail.com tel. 694 822 943
  • Galeria zdjęć

      brak danych