CEREMONIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO
CEREMONIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO Szkoła Podstawowa im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni
Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru. Stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną i harmonogramem uroczystości i imprez szkolnych.
SZTANDAR SZKOŁY
1. Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu - Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania.
2. Sztandar jest przechowywany na terenie szkoły w zamkniętej gablocie.
3. Uczestnictwo w składzie osobowym pocztu sztandarowego to najbardziej honorowa funkcja w szkole.SKŁAD OSOBOWY POCZTU SZTANDAROWEGO:
- chorąży – jeden uczeń
- asysta – dwie uczennice
- rezerwa - w pełnej obsadzie
INSYGNIA POCZTU SZTANDAROWEGO:
- biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze,
- białe rękawiczki.
Insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są w gabinecie dyrektora szkoły. Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun Samorządu Uczniowskiego.
Strój uczniów wchodzących w skład pocztu sztandarowego:
- uczeń: ciemne wizytowe spodnie, ciemne wizytowe wiązane buty, biała koszula,
- uczennice: ciemna wizytowa spódnica, ciemne wizytowe obuwie na niskim obcasie, beżowe rajstopy, biała bluzka z kołnierzykiem, włosy związane.
Skład pocztu sztandarowego tworzą uczniowie klas starszych, o nienagannym zachowaniu, godni zaszczytu reprezentowania szkoły. Jest ustalany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Kandydatury składu pocztu sztandarowego przedstawiane są przez Samorząd Uczniowski na czerwcowej Radzie Pedagogicznej i przez nią zatwierdzone. Kadencja pocztu trwa jeden rok – począwszy od ślubowania. O wyborze uczniów są powiadomieni rodzice lub prawni opiekunowie.
Po skończeniu kadencji nazwiska uczniów są wpisane do kroniki szkoły.
Decyzją Rady Pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku należy dokonać wyboru uzupełniającego.
Postawy pocztu sztandarowego:
- „zasadnicza” – na baczność, chorąży trzyma przed sobą sztandar w pozycji pionowej, jest to również postawa przyjmowana przez asystę w czasie salutowania i prezentowania sztandaru;
- „prezentuj” – chorąży unosi sztandar pionowo do góry, ta postawa przyjmowana jest tuż przed wprowadzeniem, wyprowadzeniem i wystąpieniem pocztu sztandarowego;
- „salutowanie sztandarem” – chorąży trzyma sztandar przed sobą pod kątem 45 stopni, sztandar znajduje się w tej postawie w momencie ślubowania, składania przyrzeczeń, w kościele w czasie podniesienia, komunii świętej, błogosławieństwa;
- „na ramię” – w czasie marszu sztandar znajduje się na prawym ramieniu chorążego pod kątem około 45 stopni;
- „spocznij” – postawa pocztu sztandarowego wraca do postawy zasadniczej.
Celebracja uroczystości szkolnych
Uczniowie zobowiązani są do noszenia w dniach uroczystości szkolnych stroju szkolnego lub galowego:
- chłopcy zakładają białe koszule i granatowe lub czarne spodnie,
- dziewczyny – białe bluzki i granatowe lub czarne spódnice.
Gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem.
Uroczystości szkolne:
- rozpoczęcie roku szkolnego (IX),
- ślubowanie uczniów klas pierwszych (X),
- Święto Edukacji Narodowej (14 X),
- Narodowe Święto Niepodległości (XI),
- Święto Konstytucji 3 Maja (V),
- Dzień Patrona Szkoły ( XI),
- zakończenie roku szkolnego (VI).
Przekazanie Sztandaru:
Ceremoniał przekazania opieki nad sztandarem odbywa się w czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Najpierw występuje poczet sztandarowy ze sztandarem, a następnie wychodzi nowy skład pocztu i ustawia się w następującym porządku:- chorąży i jego zastępca z przodu sztandaru,
- asysta przodem do bocznych płaszczyzn sztandaru.
Jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży pocztu sztandarowego, który mówi:
„Przekazujemy Wam sztandar Szkoły Podstawowej im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę”.
Chorąży nowego pocztu sztandarowego odpowiada:
„Przyjmujemy od Was sztandar szkoły. Obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i być godnymi reprezentantami szkoły”.
Po tych słowach dotychczasowa asysta przekazuje insygnia. Chorąży salutuje sztandarem, nowy chorąży przyklęka na prawe kolano, całuje róg sztandaru. Później następuje przekazanie sztandaru i zamiana miejsc asysty. Ustępujący skład pocztu wstępuje w szereg pozostałych uczniów.
Pasowanie na uczniów
Ślubowanie uczniów klas pierwszych odbywa się w postawie zasadniczej. Wszyscy uczestnicy uroczystości (uczniowie, nauczyciele i goście) stoją na baczność. Przedstawiciele klas pierwszych podchodzą do sztandaru, który stoi na środku sali. Każdy pierwszoklasista powtarza za nauczycielem rotę przysięgi.
Apele i oficjalne uroczystości
Rozpoczęcie części oficjalnej:
- „Proszę wszystkich o powstanie.”
- „Poczet sztandarowy wprowadzić”.
Uczniowie zachowują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości.
Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść „gęsiego”, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku.
W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod kątem 45° do przodu. Poczet zajmuje miejsce po lewej lub prawej stronie sali, przodem do zgromadzonych. Sztandar znajduje się w pozycji pionowej.- „Do hymnu państwowego”.
Hymn państwowy powinien być śpiewany przez wszystkich zgromadzonych na początku uroczystości. W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod kątem 45°.
- „Do hymnu szkoły”.
Znajomość hymnu szkoły jest obowiązkiem każdego ucznia i nauczycieli szkoły.
- „Po hymnie”.
Uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.
- „Poczet sztandarowy wyprowadzić”.
Zachowanie młodzieży i czynności pocztu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.
Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru powinna się zacząć część artystyczna uroczystości, przemówienia dyrektora oraz zaproszonych gości. Gospodarz uroczystości anonsuje kolejne osoby według wcześniej ustalonego porządku.
Uroczystości Kościelne
W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają.
Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45º do przodu i staje po lewej lub prawej stronie bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu. W trakcie Mszy Świętej lub innej uroczystości członkowie pocztu nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów.
Pochylenie sztandaru pod kątem 45º do przodu w pozycji „Baczność” następuje w sytuacjach:·podczas każdego podniesienia Hostii:
w czasie Przemienienia,
przed Komunią Św. oraz w trakcie trzykrotnego podniesienia Monstrancji przy Wystawieniu Najświętszego Sakramentu,
·podczas opuszczania trumny do grobu,
·podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci,
·podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje,
·na każde polecenie opuszczenia sztandaru wydane przez księdza lub inną przemawiającą osobę,
·podczas śpiewania hymnu państwowego,
·podczas śpiewania hymnu szkolnego.