Aktualności
Życzenia świąteczne
Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia
Już za kilka dni święta Bożego Narodzenia. Jak co roku członkowie szkolnego Wolontariatu oraz uczniowie klasy I pod opieką p. Joanny Grzebyk i Ewy Mularz wykonali kartki świąteczne dla mieszkańców Domów Seniora „ Pogodna Dolina” i „ Złote Liście”. Również seniorzy zrewanżowali się piękną kartką i gwiazdą betlejemską. Mamy nadzieję, że wszystkie życzenia się spełnią i zarówno Święta jak i Nowy Rok będą przeżyte w zdrowiu i spokoju.
Ewa Mularz
NAKRĘTKI DLA MILENKI
Po raz kolejny szkolny wolontariat zorganizował zbiórkę plastikowych nakrętek na pomoc w rehabilitacji Milenki Salach - dziewczynki chorej na dziecięce porażenie mózgowe i niedowład czterokończynowy. Do zbiórki włączyła się cała społeczność szkolna. Wolontariat przygotował również prezent gwiazdkowy dla Milenki i jej braci w postaci maskotek oraz słodyczy. Do prezentu dołączyło się szkolne SKO obdarowując dzieci artykułami szkolnymi. Nakrętki i prezent odebrał tata Milenki, który nie krył wzruszenia za okazaną pomoc.
Joanna Grzebyk
,,Poznaj Polskę" - wycieczka szkolna
Wycieczka szkolna to dla uczniów możliwość poznania nowych, niezwykłych miejsc oraz ciekawie spędzony czas z kolegami i koleżankami.
W tym roku szkolnym okazją do realizacji marzeń okazał się projekt ,,Poznaj Polskę”. Przygotowany przez nauczycieli klas I-III wniosek uzyskał aprobatę i otrzymaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz część funduszy z budżetu Gminy Lubenia. Dzięki projektowi ,,Poznaj Polskę” 43 uczniów z klas II i III miało szansę, prawie za darmo, poznać ciekawe historycznie i kulturowo miejsca: Kopalnię Soli ,,Wieliczka’’, Muzeum Kościuszkowskie i Kopiec Kościuszki a także Muzeum Figur Woskowych
w Krakowie. Odwiedziliśmy także wawelskiego smoka oraz spacerowaliśmy traktem królewskim na Wawelu. Dzieci wykazywały spore zainteresowanie zwiedzanymi miejscami, podziwiały eksponaty. Dla większości z nich była to pierwsza taka wyprawa. Uczniowie mieli możliwość pobyć ze sobą i cieszyć się przejazdem autokarem, zwiedzaniem i zakupem pamiątek. Dużą radość sprawił im również wspólny obiad. Wycieczka szkolna to nie tylko wartość edukacyjna, ale również społeczna i emocjonalna.
Składamy podziękowanie wszystkim, dzięki którym mogła się ona odbyć.
Akcja SZLACHETNA PACZKA zakończona !!!
Kolejny raz nasza szkoła stanęła na wysokości zadania. Z wielką radością informujemy, że rodzina dostała wszystkie potrzebne rzeczy. Dlatego pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną pomoc.
Po dostarczeniu w sobotę paczki otrzymaliśmy informację zwrotną od wolontariuszki, że rodzina była niezmiernie wdzięczna za tak ogromną liczbę prezentów. Dzieci najbardziej cieszyły się ze szczególnych upominków a rodzice z nowej pralki, której bardzo brakowałow domu. Pragniemy zauważyć i jeszcze raz bardzo podziękować, gdyż bez pomocy ludzi dobrej woli w tym trudnym okresie dla nas wszystkich nie byłoby możliwe aby podołać temu przedsięwzięciu.
Pamiętajmy „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”.
Szkolni koordynatorzy akcji
Wycieczka klasy VI i VII
7 grudnia 2021r. uczniowie z klasy VI i klasy VII wybrali się na wycieczkę do kina Helios na mikołajkowy pokaz filmu pt. „Diuna”. To ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta opowiadającej o bardzo odległej przyszłości.
Pustynna planeta Arrakis, zwana także Diuną, jest jedynym miejscem we wszechświecie, skąd wydobywa się melanż - cenną substancję, która nie tylko przedłuża życie, ale również pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Z rozkazu imperatora Shaddama IV Diuna zostaje oddana w lenno szlachetnemu rodowi Atrydów. Na Arrakis przybywa książę Leto Atryda, lady Jessika oraz ich syn, Paul. Nikczemny ród Harkonnenów nie zamierza jednak oddać tak łatwo planety swoim wrogom. I znów dobro walczy ze złem.Szóstoklasiści i siódmoklasiści pełni pozytywnych wrażeń, uśmiechnięci i szczęśliwi zaliczyli ten wyjazd do naszych udanych imprez.
Beata Pasternak , Bernadeta Wilk
Mikołajki w naszej szkole
6 grudnia w naszej szkole pojawił się św. Mikołaj. Towarzyszyli mu Anioł, Diabeł, Mikołajka i Skrzat. Kiedy na korytarzu rozległ się dźwięk dzwonka, w klasach zapanował nastrój pełen oczekiwania i niepewności. Czy na pewno odwiedzi naszą klasę? Czy byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na prezenty? Na szczęście Mikołaj nie pominął żadnej sali. Wszyscy uczniowie otrzymali podarunki. W tym dniu na każdej buzi zagościł uśmiech. Dziękujemy Mikołajowi i zapraszamy za rok.
Ewa Mularz
SUKCES SZKOLNYCH TENISISTEK
Uczennice naszej szkoły Julita Szkoła i Nikola Kocur zdobyły II miejsce i tym samym srebrny medal w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w drużynowym tenisie stołowym, odbywających się w Sokołowie Młp. Tydzień wcześniej dziewczyny wywalczyły I miejsce w igrzyskach gminnych odbywających się w Szkole Podstawowej w Straszydlu. Teraz czeka ich walka z rywalkami w finale rejonowym. W kategorii chłopców natomiast nasi uczniowie Paweł Mitał i Hubert Garlak wywalczyli III miejsce i brązowy medal. Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy kolejnych sukcesów.
Joanna Grzebyk
Konkurs rodzinny pod hasłem „Mizerna cicha, stajenka licha…”
Szkoła Podstawowa im. ks. mjr Franciszka Łuszczki w Lubeni – świetlica ( Joanna Kocur) oraz biblioteka szkolna (Marta Szczęch) organizuje konkurs rodzinny pod hasłem „Mizerna cicha, stajenka licha…” Przedmiotem konkursu jest wykonanie przestrzennej szopki z różnych materiałów np. papier, drut, materiały przeznaczone do recyklingu, drewno, materiały przyrodnicze.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie i wykonania oryginalnych SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH.
Regulamin konkursu Regulamin_miedzyszkol.konk._mizerna_cicha_2021.docx
Andrzejki
Andrzejki to magiczny czas pełen zabawy i hucznego świętowania. Z tej okazji 25 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Klasy I – III bawiły się w godzinach przedpołudniowych. Były tańce, zabawy, wróżby, malowanie twarzy przygotowane głównie przez Samorząd Uczniowski. Również uczniowie klas starszych nie mogli narzekać na brak atrakcji. Świetnie bawili się tańcząc belgijkę czy Jerusalema. Nie zabrakło zabaw z nagrodami i innych atrakcji. Organizacją imprezy andrzejkowej zajęli się przedstawiciele Rady Rodziców. Zadbali o wspaniałą dekorację, oświetlenie z efektami specjalnymi, poczęstunek, nagrody. Przygotowali stoisko z popcornem i słodyczami. Dziękujemy Radzie Rodziców . To była wspaniała impreza.
Ewa Mularz, Joanna Kocur
Co już wiemy o naszym Patronie?
Co roku w listopadzie, przed świętem patrona naszej szkoły, uczniowie klas 4-8 biorą udział w szkolnym konkursie wiedzy o życiu i działalności ks. mjr. Franciszka Łuszczki. W bieżącym roku, roku jubileuszu 5-lecia nadania imienia, grono chętnych było liczne. Najwyższy poziom wiedzy zaprezentowali:
Anna Skoszylas kl. VI – I miejsce
Julita Szkoła kl. VIIIb – II miejsce
Milena Rokita kl. V, Jakub Dudek kl. IVb - III miejsce
Wyróżnieni zostali: Ilona Słowik kl. VII, Karina Jajuga kl. V, Jakub Kopek kl. VGratulujemy osiągniętych wyników.
Akcja Szlachetna Paczka
Szkoła Podstawowa im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni już po raz piąty bierze udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka.
Akcja trwa od 13 listopada do 11 grudnia 2021r.
Bardzo prosimy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w akcję i pomóc tej rodzinie o przynoszenie potrzebnych rzeczy. Lista rzeczy podana jest na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy Samorządu Uczniowskiego w holu szkolnym. Przyniesione dary można wkładać do specjalnych koszy wystawionych w holu, świetlicy, bibliotece lub
u wychowawców klas.Kluczowe potrzeby Rodziny w załączonym pliku: dockluczowe_potrzeby_rodziny_(1).doc
Akcją w naszej szkole opiekuje się: SAMORZĄD UCZNIOWSKI, SZKOLNY WOLONTARIAT ORAZ BIBLIOTEKA SZKOLNA.
SUKCES WOKALNY FILIPA
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Filip Garlak z klasy IVb zdobył II miejsce w IX Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Filip zaśpiewał utwór pt. ,,Co jest dobre, a co złe”, którą zaskarbił sobie uznanie jury. Gratulujemy Filipowi i życzymy dalszych sukcesów.
Joanna Grzebyk
NIEZWYKŁY JUBILEUSZ
Możesz oglądnąć filmik: https://fb.watch/9untczPnsQ/
W dniu 19 listopada 2021 r. nasza szkoła w sposób niezwykły obchodziła Jubileusz 5-lecia nadania imienia, 35-lecia nauki w obecnym budynku oraz 155-lecia istnienia szkoły w Lubeni.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się pod pomnik z popiersiem ks. mjr. Franciszka Łuszczki, aby złożyć pamiątkowe kwiaty i zapalić znicze. Następnie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia pt. "Pięknie żyć...". Uczniowie w poruszającym montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez panie: Joannę Grzebyk, Agatę Kappel oraz Martę Szczęch, zaprezentowali życie i działalność duszpasterską oraz patriotyczną naszego Patrona ks. mjr. Franciszka Łuszczki. Wzruszające pieśni, które pod okiem pana Bogusława Barana wykonali uczniowie, stworzyły niezwykłą atmosferę. Natomiast zatańczony brawurowo przez młodzież klas ósmych polonez wręcz zachwycił publiczność.
Podczas jubileuszu gościliśmy w naszych szkolnych progach m. in. przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Rzeszowie panią Dominikę Kosior, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Rzeszowie panią Elżbietę Wolan, Wójta Gminy Lubenia pana Adama Skoczylasa, Wicewójta pana Pawła Kleciaka, Sołtysa wsi Lubenia pana Zbigniewa Wilka, przedstawicieli Rady Gminy panią Agnieszkę Czarnik Buż oraz pana Leszka Szpiecha, przedstawiciela rodziny naszego Patrona - pana Wiesława Łuszczki, kierownika GOPS w Lubeni panią Bogusławę Skowron, dyrektora GOK-u w Lubeni panią Małgorzatę Barć, dyrektora GBP w Lubeni panią Alicję Warzybok, dyrektorów szkół z naszej gminy - panią Dorotę Lasotę oraz pana Marcina Szponda, byłego dyrektora naszej szkoły pana Ignacego Borowca, pracowników ZEAS-u w Lubeni Panią Katarzynę Ochędowską i panią Małgorzatę Żądło oraz przedstawicieli Rady Rodziców naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy za miłe słowa i życzenia kierowane na ręce pani dyrektor Katarzyny Nastaszyc, grona pedagogicznego oraz uczniów.
oprac. J.Grzebyk i A.Kappel
Ogłoszenie - wywiadówka
Informujemy, że w dniu 23 listopada 2021 r. (wtorek) o godz. 1700 odbędzie się spotkanie z rodzicami (wywiadówka) dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Tematem spotkania będzie informacja o ocenach z poszczególnych przedmiotów, zachowaniu uczniów oraz sprawy bieżące.
Dodatkowa informacja: O wywiadówce w klasach I – III szczegółowe informacje przekażą wychowawcy.
Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy!
Dzień Patrona 19 listopada
W piątek 19 listopada przeżywamy uroczystości związane z powstaniem naszej szkoły
- 5-lecia nadania szkole imienia
- 35-lecia nauki w obecnym budynku
- 155-lecia istnienia szkoły
- 8 00 Uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Urszuli w Lubeni
- 900 Przemarsz do szkoły.
- 915 Złożenie kwiatów pod popiersiem patrona.
- 930 Akademia.
Zachęcamy do wzięcia udziału we mszy świętej Rodziców i Dziadków naszych uczniów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą z nami dziękować Bogu za tak piękne jubileusze.
O czym szumią drzewa w listopadzie?
Sprawozdanie z akademii z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości.
Co roku w dniu 11 listopada w szczególny sposób przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju.
Ale czym właściwe jest pamięć narodowa?
Czy pamięć narodowa jest rzeczywiście tak istotna w obecnych czasach?
Czy nie pora otrząsnąć się z przykrych doświadczeń przeszłości i żyć teraźniejszością, w nowoczesnym świecie najnowszych zdobyczy techniki, w świecie Internetu, telefonii komórkowej, turystycznych podróży w kosmos?Znaczenie pamięci narodowej, tradycji i kultury w historii naszego narodu opisał Jan Paweł II w książce ,, Pamięć i tożsamość’’: ,, Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą.
Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która się okazała w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg.’’
Dnia 10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej im. ks. mjr Franciszka Łuszczki w Lubeni odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klasy IVA i VI recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia powstańców i żołnierzy walczących o niepodległość.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Pamiętajmy, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.
Całość akademii nagrywał i fotografował uczeń z kl. 7 Tymoteusz Tłuczek.Beata Pasternak, Małgorzata Bieda
AKTYWNY WOLONTARIAT
Szkolne Koło Wolontariatu zakończyło zbiórkę produktów spożywczych na CARITAS. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i systematycznie przynosili artykuły spożywcze długoterminowe. Zebraliśmy kilka pudeł żywności, które przez Caritas Lubenia zostaną przekazane potrzebującym rodzinom z naszej gminy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za okazałą pomoc. Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca.
Joanna Grzebyk
WYCIECZKA KLAS I i II
8. listopada uczniowie kl. I i II udali się na wspólną wycieczkę. Najpierw w kinie Helios oglądnęli film pt.: „ Jak rozmawiać z psem”. Następnie aktywnie spędzili czas w Kolorowym Świecie. Przez dwie godziny korzystali z różnych atrakcji. Liczne tory przeszkód, labirynty, zjeżdżalnie z piłeczkami, wspinaczka, trampoliny, dmuchańce do skakania były w tym czasie tylko do ich dyspozycji. Na miejscu zjedli ciepły posiłek i nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domu.
Ewa Mularz
Giełdomania - lekcja matematyki inaczej...
Bywają dni w szkole, gdy uczniowie chcą spędzić czas lekcyjny inaczej. Tak też było w tym roku 13 października, kiedy świętowaliśmy wspólnie Dzień Nauczyciela. Na lekcjach matematyki uruchomiliśmy grę biznesową "Giełdomania" - symulator giełdy papierów wartościowych. Uczniowie z powodzeniem wcielili się w inwestorów firmowych oraz maklerów giełdowych. Matematyka w takim wydaniu cieszyła się ogromnym powodzeniem we wszystkich klasach. Liczenie olbrzymich kwot zysków lub strat przyniosło uczniom nieprzeciętną frajdę.
Małgorzata Bieda
Archiwum Aktualności