Wycieczka klas VII i VIII - Zakopane
- 27.06.2019 22:57
- Wymarzonym zakątkiem na podsumowanie całorocznego trudu wytężonej pracy okazała się wycieczka w ukochane przez wszystkich Polaków góry. Klasy 7 i 8 spędziły wspaniałe chwile w Zakopanym na dwudniowej wycieczce 11 – 12 czerwca. Na szlaku Kotliny Kościeliskiej oderwaliśmy się od zgiełku, miejskiego hałasu i poczuliśmy smak obcowania z przyrodą. Siedmiogodzinny spacer doliną , przewodnik górski uprzyjemnił opowiadaniami z historii Doliny Kościeliskiej, w którą wpisali się kupcy i przemytnicy, szmuglujący towary z Polski na Słowację, a oprócz nich zbójnicy. Legendy o napadach i morderstwach nie mają końca, a o dość krwawej i zbójnickiej przeszłości przypominają nazwy skał o fantazyjnych kształtach – Zbójnicka Turnia, Zbójnickie Okna, czy wreszcie Zbójnicki Stół.
Po trudach wspinaczki górskim szlakiem uczniowie spędzili miło wieczór przy ognisku i dyskotece w pensjonacie Skalnica w Poroninie. Drugi dzień wycieczki, nie był już tak wyczerpujący, na uczestników czekały kolejki i wyciągi. Podziwialiśmy Tatry z Gubałówki, a zjazd krzesełkową kolejką nad Polaną Szymoszkową był niewątpliwie najatrakcyjniejszym przeżyciem. Wybraliśmy się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku, który jest bardzo słynny, niemalże jak warszawskie Powązki. Zostało na nim pochowanych mnóstwo sławnych osób, którzy wsławili się w wielu dziedzinach, ale ich najważniejszą miłością były góry. Dlatego też, ich ostatnią wolą było to, aby zostać blisko nich na wieki. Leżą tutaj min. Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Sabała, Bronisław Czech oraz jest to miejsce pamięci przewodników tatrzańskich, ratowników górskich, sportowców i tych, którzy wpisali się na stałe w historię tego miasta.
Jak Zakopane to i Krupówki, tu na koniec zakosztowaliśmy zgiełku niesamowitej ilości turystów robiących zakupy pamiątek, przysmaków góralskich i najsmaczniejszych lodów w upalny dzień. Piękne wrażenia będą w nas budzić chęć powrotu w nasze polskie najcudowniejsze góry.
Małgorzata Bieda
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły