Odsłonięcie tablicy upamiętniającej kap. Henryka Wilka
KATYŃ 1940. Pamiętamy
Z okazji 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz ważnych wydarzeń związanych z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej kpt. Henrykowi Wilkowi, lubeńskiemu bohaterowi poległemu na katyńskiej ziemi, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach plastycznych i wiedzy na temat bestialskiego mordu dokonanego na polskich obywatelach przez sowiecką policję wiosną 1940r.
Grono uczestników konkursów było wyjątkowo liczne, gdyż postać rodaka kpt. Henryka Wilka spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem naszej młodzieży.
1
Spotkanie muzyczne z Yamahą
24. 04.2023 r. odbyło się kolejne spotkanie z Yamahą. Tym razem głównym bohaterem był - akordeon. Uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły licznie zebrani na sali gimnastycznej z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat instrumentu. Oglądnęli różne rodzaje akordeonów i wysłuchali pięknych utworów muzycznych wykonanych przez gościa specjalnego Jacka Laskę oraz pana prowadzącego. Wybrani uczniowie spróbowali swoich sił grając na różnych akordeonach. To była ciekawa lekcja.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
W naszej szkole w piątek 21 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Aby zaznaczyć ten dzień uczniowie ubrali się na zielono. Przez szkolne radio uczniowie z klasy 7 przybliżyli ideę oraz historię obchodów Światowych Dni Ziemi. A młodzi ekolodzy z klasy 1 wraz z panią wychowawczynią - Anną Lassotą - wyszli posprzątać teren w pobliżu szkoły. Pamiętajmy, że o Ziemię należy dbać przez cały rok.
Bernadeta Wilk
Wycieczka do Rzeszowa uczniów klas 1-3
Dnia 19 kwietnia 2023 r. klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Uczniowie najpierw odwiedzili Bank PKO, gdzie mogli poznać zasady jego funkcjonowania. Zwiedzili poszczególne sale placówki, poznali dyrektora banku, pana Aleksandra Waśko a pani Agnieszka Noga koordynator SKO, w ciekawy sposób przedstawiła zalety oszczędzania. Następnie przeszliśmy do Teatru Maska gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Włosy mamy’’, piękną opowieść o przyjemnych i nieprzyjemnych uczuciach, których doświadczają dorośli i dzieci. Następnym etapem była wizyta w Muzeum Regionalnym w Rzeszowie. Klasa pierwsza z panią przewodniczką zwiedziła najstarszą część Rzeszowa, oglądając ciekawe budowlei słuchając historii związanych z nimi. Klasa II wysłuchała opowieści na temat dawnych zabaw i zabawek, którymi bawiły się dzieci a klasa III dowiedziała się o zawodach wykonywanych przed laty przez mieszkańców Rzeszowa. Uczniowie wrócili pełni przyjemnych wrażeń.
Anna Lassota
Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III
21 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III o tytuł „Mistrza Ortografii”. Celem konkursu było wyłonienie uczniów o wysokich umiejętnościach w zakresie stosowania zasad ortograficznych. W rywalizacji wzięło udział 13 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy. Konkurs składał się z dwóch części: pisania ze słuchu oraz testu, który zawierał zadania sprawdzające znajomość zasad ortograficznych. Wyniki konkursu poznamy wkrótce.
Anna Lassota
GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA
Uczniowie klas I-III wzięli udział w Gminnej Olimpiadzie Sportowej ph. ,,Najmłodsi na start” odbywającej się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. W rozgrywkach sportowych wzięli udział reprezentanci 4 szkół z terenu naszej gminy. Ostatecznie po sportowych zmaganiach i podliczeniu punktów nasi sportowcy wywalczyli II miejsce w gminie.
Gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Joanna Grzebyk
Finał Konkursu Wiedzy Ekologicznej ph. "Nakręć się na środowisko"
W piątek - 21 kwietnia - w przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi - uczennice z klasy 7, Ania Skoczylas i Julia Turczyn wzięły udział w konkursie ekologicznym dla klas 7 i 8.
Był to finał Konkursu Wiedzy Ekologicznej ph. "Nakręć się na środowisko" - edycja II zorganizowanego przez Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie. Uczennice godnie zaprezentowały się podczas konkursu, osiągając wysokie noty.
Ponadto wzięły udział w wykładzie oraz warsztatach eko przygotowanych przez organizatorów dla wszystkich uczestników konkursu. Czas na oczekiwanie wyników testu uprzyjemnił spacer po pięknym, zabytkowym parku wokół szkoły z licznymi pomnikami przyrody. Gratuluję Ani i Julii odwagi udziału w konkursie , a w planach uczennic jest już udział w kolejnej III edycji za rok.
Bernadeta Wilk
Akcja „Góra grosza” dobiegła końca.
W obecnym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w akcji Góra Grosza, która doczekała się już XXIII edycji. Towarzystwo Nasz Dom - organizator tego przedsięwzięcia, wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Ewy Mularz zorganizował, przeprowadził i sfinalizował zbiórkę. Członkowie SU czuwali nad zbieraniem pieniędzy w swoich klasach. Mobilizowali kolegów i koleżanki do przynoszenia monet. W sumie udało nam się zebrać 35 kg monet o różnych nominałach, na łączną kwotę 712 zł 3gr. Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz p. Magdalenie Dudek, która pomagała nam w końcowym etapie akcji.
Ewa Mularz
Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Master of English” 2023
W dniu 21.04.2023 w Szkole Podstawowej im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Master of English”. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z klas 4-8 ze wszystkich szkół gminy Lubenia. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali testy dostosowane do wieku uczniów i treści nauczania sprawdzające znajomość funkcji i środków językowych oraz rozumienie tekstów pisanych. O wynikach konkursu poinformujemy wkrótce.
Aneta Wilk, Agnieszka Bednarczyk
Sukces Mai Lubas w Podkarpackim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „The Voice of School”
W dniu 18.04.2023 r. trzech uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anety Wilk, wzięło udział w Podkarpackim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „The Voice of School”, który odbył się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Babicy. Na scenie konkursowej zaprezentowali się: Jakub Pasternak, kl. VII z piosenką „Flowers” (M. Cyrus), Maja Lubas, kl. VII z piosenką „One Way Ticket” (Erruption) oraz Milena Rokita, kl. VI z piosenką „River” (K. Ochman). W konkursie wzięło udział 32 uczestników z 12 podkarpackich szkół. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Jury konkursu przyznało 3 nagrody główne oraz trzy wyróżnienia. Laureatką konkursu została Maja Lubas, która wywalczyła 2 miejsce. Główną nagrodą w konkursie jest voucher na bezpłatny semestr nauki języka angielskiego na kursie grupowym w Szkole Językowej British School Rzeszów. Laureatce konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
Aneta Wilk
Spotkanie z Policjantem
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. 14 kwietnia 2023 r. po raz drugi w tym roku szkolnym gościliśmy przedstawicieli Policji z Rzeszowa. Policjanci spotkali się milusińskimi z przedszkola, ale znaleźli również czas na pogadankę z uczniami klasy 4. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie, w tym cyberprzemoc, odpowiedzialność karna nieletnich, używki i ich szkodliwe działanie na organizm młodego człowieka.
II LUBEŃSKA NOC W SZKOLE
Nagranie z tegorocznego przedstawienia z okazji pierwszego dnia wiosny
Uwaga !
20 kwietnia w naszej szkole odbędzie się wywiadówka. Spotkanie
z wychowawcami rozpocznie się o godzinie 17:00. Zainteresowanych zapraszamy również na spotkanie
od 16 : 30 z Paniami z PPP nr 1 w Rzeszowie.
Życzenia Wielkanocne
Z wizytą u Seniorów w Pogodnej Dolinie.
Święta Wielkanocne to okazja, aby spotkać się z zaprzyjaźnionymi podopiecznymi z Domu Opieki „Pogodna Dolina”. Uczniowie naszej szkoły wykonali kartki świąteczne, z którymi przedstawicielki Wolontariatu udały się do Seniorów. Każdy z mieszkańców otrzymał kartkę z życzeniami. Pani Dyrektor ośrodka również przekazała życzenia i pisanki dla naszej szkoły.
Ewa Mularz, Joanna Grzebyk
Marzec 2023 – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Od początku września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Na lekcjach muzyki odbyły się już pierwsze lekcje z wykorzystaniem sprzętu nagłaśniającego i cyfrowego pianina. Dzieci zapoznały się z prawidłowym podłączaniem i obsługą sprzętu nagłaśniającego a także z pięknym brzmieniem nowego instrumentu jakim jest pianino cyfrowe. O możliwościach nowych sprzętów mogliśmy się przekonać podczas akademii i przedstawień szkolnych. Nowy sprzęt bardzo ułatwia ich prowadzenie.
Warsztaty zorganizowane w Narodowym Banku Polskim
Podczas wyjazdu do Rzeszowa 28.03.br. uczniowie kl. 8, kl. 7 i częściowo kl. 6 uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Narodowym Banku Polskim (oddział w Rzeszowie) pod opieką p. B. Wilk, p. M. Nośko i p. A. Kappel. Zdobyta wiedza dotyczy przede wszystkim roli NBP oraz zabezpieczeń banknotów przed fałszowaniem. Niektórzy uczniowie - jako klienci wykonali również pewne czynności na sali operacyjnej.
(oprac. A. Kappel)
„Balladyna"
Dnia 28.03.2023 r. uczniowie klasy 8, 7 i 6 wraz z opiekunami p. Agatą Kappel, p. Bernadetą Wilk i p. Małgorzatą Nośko wybrali się do rzeszowskiego teatru na spektakl pt: „Balladyna". Przedstawiony przez aktorów z Wrocławia utwór autorstwa Juliusza Słowackiego na deskach scenicznych został odegrany rewelacyjnie. Myślą przewodnią spektaklu były słowa: „Nie ma zbrodni bez kary" oraz to, że prędzej czy później każde podjęte przez nas działanie może mieć swoje surowe konsekwencje. Aktorzy wspaniale wcielili się w role bohaterów. Stanowczo było widać ich trud włożony w masę przygotowań do występu. Najbardziej spodobała mi się rola Goplany- wodnej nimfy mieszkającej w kryształowym pałacu na dnie jeziora Gopło, będącą królową fal. Scenografia ubogacała całą sztukę, pozwalała przenieść się do klimatu panującego w tym dziele, jednakże brakowało mi np. krwistej plamy na czole aktorki wcielającej się w rolę Balladyny. Odpowiednie oświetlenie oraz dźwięk na scenie wpływały na emocje, wzmagały w nas ciekawość, a niekiedy nawet strach. Zdarzyło się kilka wpadek, natomiast aktorzy potrafili z nich dyskretnie wybrnąć. Po zakończeniu brawom nie było końca. To był spektakl mrożący krew w żyłach!
(opracowała: Sandra Krupa kl.8)
Archiwum Aktualności